Skąd brać materiały? Gdzie szukać potrzebnych do pracy źródeł? Ktoś nieobeznany powie "w Internecie!", inny doda "na Wikipedii". Słusznie. Internet i Wikipedia to dobre źródła wiedzy, ale niekoniecznie do napisania pracy dyplomowej! Jednak nie przekreślajmy ich całkowicie.

Porozmawiajmy chwilę o Wikipedii. Chociaż może ja opowiem, a Wy posłuchacie, bo niestety nie mam możliwości dać Wam prawa głosu w tym miejscu. Wikipedię tworzą ludzie. Nie wiecie, kim oni są. Mogą to być profesorowie, a mogą to być uczniowie podstawówki. Nie każde hasło jest zredagowane poprawnie. W wielu widać wyraźne braki albo jednostronność. Czy uważacie, że na tym powinna opierać się praca, której będziecie bronić? Jednak do zdobycia ogólnego pojęcia o danej rzeczy Wikipedia wystarczy. Można też wykorzystać często znajdujące się pod danym artykułem źródła, czyli odnośniki do książek i artykułów. Problem w tym, że nierzadko są one kopiowane z anglojęzycznej wersji encyklopedii i są nie do zdobycia w Polsce. W internetowej encyklopedii jest jeszcze rzecz niezauważana przez większość, a często zawierająca ciekawe i ważne informacje - zakładka "dyskusja". Jeśli czytacie o czymś to nie zapomnijcie tam zajrzeć, bo może to zmienić wasze spojrzenie na dany artykuł.

Kwestia druga to wiedza z Internetu. Sieć nie jest zła, jeśli wie się, gdzie i czego szukać. Problem w tym, że większość osób szuka tam gdzie najprościej i jednocześnie najmniej wartościowo. Podobne podejście reprezentuje wiele serwisów zajmujących się pomocą w opracowywaniu materiałów. Nie tędy droga. Jeśli macie pracę, z której po skopiowaniu dowolnego akapitu lub chociaż kilku zdań, znajdujecie w Google stronę z identyczną treścią, to już wiecie, że macie złą pracę. W Internecie są ciekawe artykuły, informacje i dane na różne tematy, ale trzeba wiedzieć, w jaki sposób je wykorzystać. Jeśli kopiujcie albo zamawiacie opracowanie u kogoś, kto tylko potrafi kopiować, to lepiej usiądźcie i pomyślcie dwa razy czy na pewno warto. Nie można zapomnieć, że Internet to także źródło książek często niedostępnych u nas w kraju. Ale o tym i innych jego zaletach może napiszę, kiedy indziej, a może tylko gdzie indziej, a póki, co zakończę to ogólnikowe przedstawienie internetowych źródeł wykorzystywanych przy pisaniu pracy.

Skąd, więc brać źródła do pracy? Odpowiedź jest prosta. Z bibliotek, czytelni i badań własnych, jeśli zachodzi taka konieczność. Korzystanie z tych przybytków kultury pozwoli na napisanie praktycznie każdej pracy na dowolny temat, bez konieczności zlecenia tego procesu innym.

Dziękuję za uwagę. A jeśli nie czujesz, że sobie poradzisz, to zastanów się nad pomocą przy pisaniu pracy.