Jak pisać pracę?

Od czego zacząć pisanie pracy?

Zastanów się dobrze, jaki temat Cię interesuje. O ile nie poszedłeś na studia z przypadku i nie pragniesz zostać lekarzem, tylko dlatego, że słyszałeś, że podobno niektórzy z nich w zamian za odpowiednie recepty dostają gratisy i nie studiujesz pedagogiki, bo skusiła Cię wizja długich wakacji przez resztę życia, to chyba mniej więcej orientujesz się o czym możesz pisać. Oczywiście zawsze warto o pomoc poprosić promotora, ale z tym bywa różnie niestety. Postaraj się znaleźć temat dość oryginalny, ale też nie popadaj w skrajność. Nie pisz pracy o tym, co już inni przed Tobą dziesiątki razy opracowywali. Gdy masz już temat, to zajmij się szukaniem źródeł. Jeśli nie znajdziesz ich zbyt wiele to zmień temat lub szukaj dalej. Praca bez podparcia literaturą przedmiotu nie będzie dobrą pracą.

Jak pisać pracę by nie zlecać jej napisania?

Zacznij odpowiednio wcześnie. Są ludzie, którzy na pytanie o zlecenie napisania pracy powiedzą „da się zrobić w tydzień”. Nie da się. Ty potrzebujesz czasu na opracowanie materiałów i oni także go potrzebują. Jeśli nie obudziłaś/eś się na dwa dni przed końcowym terminem, tylko co najmniej trzy tygodnie wcześniej to masz jeszcze szanse (o ile to nie praca magisterska poprzedzona długimi badaniami).
Opracuj dobry plan pracy. Bez tego pisanie będzie męczące. Ale gdy już wiesz, co chcesz napisać wszystko pójdzie łatwo i przyjemnie. Pisz po kolei, rozdziałami. Jednak, jeśli przyjdzie Ci do głowy jakaś wspaniała myśl związana z dalszą częścią pracy, to zanotuj ją, bo być może zapomnisz o niej, a drugi raz już się nie pojawi. Wstęp i zakończenie oczywiście napisz wtedy, gdy poszczególne rozdziały będą już gotowe. Potem dodaj bibliografię, spis ilustracji itp., spis treści i gotowe. Na koniec przeczytaj ją całą co najmniej dwa razy, a jeszcze lepiej zrobisz jak dasz komuś zaufanemu do przeczytania, kto nie jest kompletnym analfabetą i wychwyci pominięte przez Ciebie literówki itp. Możesz teraz oddać pracę do oceny. Stworzyłaś/eś ją samodzielnie, bez zlecenia napisania komuś innemu. Gratulacje.